Reportáž: listopadové výtvarné kurzy 2022

Věřili byste, že už je listopad? Předposlední měsíc roku je zde a s ním přišly i naše pravidelné výtvarné kurzy v Římské ulici. Pojďte si přečíst o tom, co se vyrábělo a třeba i Vás chytne inspirace!

V pátek večer se u kávy a čaje věnujeme home deco projektu – dekorujeme si pohádkového dřevěného koníka. K tomu využíváme mimo jiné velmi unikátního produktu – sametových pudrů! Pokud jste o nich nikdy neslyšeli, můžete si být jistí, že technika je velmi snadná a zároveň velmi efektivní. Na libovolný povrch – papír, textil, dřevo a podobně – aplikujeme speciální lepicí pastu. Ideální je využít špachtle, díky níž dokážeme nanést rovnoměrnou vrstvu. Můžeme využít šablony, abychom vykreslili zajímavý motiv. Do pasty za mokra nasypeme sametový pudr – jde o jemný prášek ve 120ml lahvičce, na výběr máme z řady krásných sytých barev. Po řádném zasypání pasty přebytečný prášek vrátíme do obalu. Po zaschnutí lepidla se na jeho povrchu vytvoří luxusní sametový povrch. Přes šablonu nenanesený motiv je zajímavě vystouplý a heboučký na dotek, jako by byl z opravdového sametu!

Pokud se necítíte být na sametě u lesa, třeba Vás zaujme druhý páteční kurz, který se věnoval papírovému tvoření – vyráběla se svítící vánoční přání. Jak to, že svítí? Mají v sobě chytře schovaná LED světýlka! Na jejich použití člověk nemusí být vyučený elektrikář, protože jsou určena k jednoduchému zakomponování do kreativních projektů. V balení je drobná strojovna s plochou baterkou, ke které jsou připojeny krátké drátky s LED světélky. Tři jasně zářivá světla se dají libovolně umisťovat a zapínají se tlačítkem u baterie. Světlo proniká skrz dírky ve tvaru hvězd vyražených z vlastního přáníčka.

Pokud se Vám pod ruku LED světélka nedostanou, není problém! Svá díla můžete rozzářit hned několika dalšími způsoby. Velký dojem na nás udělala svítící fólie: jde o tenkou, zelenkavou fólii, která po nasvícení ve tmě svítí. V balení jich je 5 kusů a je samolepicí – stačí z obou stran sloupnout ochrannou fólii a nalepit na projekt. Je tenká, takže se s z ní dají vystřihovat či vyřezávat různé tvary. My jsme z ní vystřihovali hvězdy pomocí raznic a vyřezávacích šablon, skvěle se hodí i jako svítící výplň okének domečků a podobně. Vedle fólie máme i oblíbenou svítící pastu a svítící konturu, které lze libovolně aplikovat tam, kde si přejete vytvořit svítící povrch.

Papírové tvoření pokračuje i v sobotu! Na prosinec se připravujeme výrobou krabičkového adventního kalendáře pomocí bloku předvyseknutých obrázků. Na každé straně bloku je pláštík krabičky a množství papírových dekorací. Všechny elementy stačí ze stránky jednoduše vyloupnout, nůžky vůbec nejsou potřeba!

Nejdřív vyloupneme samotnou krabičku, zohýbáme ji dle naznačených hran a pak už stačí vylosovat, které dekorační prvky se nám líbí. Ty můžeme připevňovat oboustrannou lepicí páskou, ale dle naší zkušenosti to jde mnohem rychleji tekutým lepidlem se šikovným dávkovačem, díky kterému pohodlně nalepíme i úzké chlopně krabiček.

I když jde o velmi jednoduchý a odpočinkový proces, stejně zabere dost času, takže doporučujeme nenechávat výrobu na poslední den listopadu – a to obzvlášť pokud jste také plní nápadů! My si totiž navíc své kalendáře prostě musíme zdobit tekutými perličkami, úžasně lesklým 3D lakem a akrylovými barvami v praktických tubičkách.

V druhé dílně se ještě jednou vracíme k vánočním přáním, na kterých si zkoušíme množství různých technik. Vyzkoušeli jste si někdy třeba prstové vosky? Jsou to patinovací vosky, to znamená, že jde o hustší barvu, která je vhodná na všechny povrchy – na nich zanechá lesklý, metalický efekt. Barvy jsou úžasně pigmentované a dají se mezi sebou míchat, po zaschnutí jsou voděodolné. Díky své hutnější konzistenci nepodtečou pod šablony, takže jsou ideální i na tvoření s dětmi. Ty také určitě ocení, že jsou přímo stvořené k nanášení prstem. Elegantní skleněné dózy navíc klamou tělem – zdají se sice malé, ale vosky zaručeně vystačí na spoustu projektů.

Na tomto obrázku je krásně vidět zlatý a fialový vosk, které lektorka Magda nanesla přes šablonu s elegantním písmem, tentokrát v rámci kurzu, kde se vyrábělo unikátní obálkové album.

Při jeho výrobě se už tradičně používaly akvarelové spreje. Jimi se na pruzích akvarelového papíru vytvořilo unikátní pozadí, kde se krásně mísí různé barvy. Po zaschnutí se na pozadí jednoduše natisknou gelová či gumová razítka pomocí akrylového bloku a motivy se vystřihnou a použijí jako dekorace k nalepení.

Reliéfního efektu nakonec dosáhneme použitím zajímavých křídových past jménem Shabby Chic. Po nanesení vytvoří krásně jemný jakoby sádrový povrch, který se úžasně hodí k jejich pastelovým odstínům.

Doufáme, že i Vy vnímáte povznášející kreativní atmosféru, která panuje každý měsíc v našich dílnách. Ještě tento měsíc ji můžete zažít na vlastní kůži v Brně – přijďte si vyrobit dřevěné svícny nebo originální vánoční přání, kterými můžete obdarovat své blízké. V Praze si s námi můžete zatvořit letos naposledy na našich prosincových kurzech. Vyrobíme si dózy na cukroví, dřevěné andílky a vlastní stolní kalendář. Budeme se na Vás těšit!

Váš tým Aladine