Reportáž: lednové výtvarné kurzy 2023

Páteční začátek tvořivého víkendu se nesl ve znamení dekorování obyčejných domácích předmětů, ze kterých jsme jednoduchými technikami vykouzlily jedinečné kousky. Pavlínka pomocí vrstvení vzorovaných papírů, razítek a vystříhaných obrázků vyzdobila dřevěnou krabičku na kapesníky, do které jednoduše uschováte nevzhledné krabice z obchodu.

S Péťou jsme mezitím nudné kartonové organizéry přetvořily v magické staré knihy, které stále fungují jako praktické pořadače na dokumenty. Obyčejné věci jako kousky kartonu a špejle přilepené tavnou pistolí na povrchu vytvoří působivý trojrozměrný efekt – po navrstvení barev, patiny a úžasně zlatého prstového vosku pak nikdo nepozná, že jde o tak běžné ingredience!

Jelikož jsme opravdoví fajnšmekři, celý projekt zapečetíme opravdovou voskovou pečetí a naše starodávná bichle plná zaklínadel (popřípadě pracovních dokumentů) je připravena na uložení do knihovny.

Sobotní dopoledne jsme věnovaly zápisníkům, diářům, albům a art journalům. Pavlínka nám ukázala, jak všedním školním sešitům vyrobit originální kabátky a následně je svázat dohromady pomocí gumiček do praktického obalu. Tím nám vznikl jeden velký multifunkční zápisník, se kterým lze lehce manipulovat a který můžeme mít vždy při ruce – vznikal pomocí rýžových papírů, razítek a papírových výseků.

Lektorka Magda nám mezitím ukazovala, jak originálně zaplnit stránky již existujícího skicáku. U toho nám představila základy použití akvarelových razítkovacích polštářků v kombinaci se šablonami, gelovými razítky a spreje s vodou.

Skvěle působí, když se do alba vloží i jiné materiály – zkuste třeba mezi jeho bílé stránky vložit kus kraftového papíru nebo třeba i obyčejnou průhlednou fólii vystřiženou z obalu nějakého produktu.

 

Odpoledne se přesouváme na home deco s Péťou, s níž si tvoříme veselý domečkový věšák. Jako základ nám poslouží dřevěný výřez ve tvaru řady domků, kterou proměníme v kuriózně barevnou ulici. Na pomalované fasády kreslíme akrylovými fixami, razítkujeme zvířátka a šablonami tvoříme bezchybný cihlový vzor.

Náš tip dne: nakreslete si základ stromu, keře nebo truhlík na květiny a jako zeleň použijte tekutý mech – ten na podkladu vytvoří trojrozměrnou imitaci rostlinného porostu, která ozvláštní jakýkoli projekt. Jako barevné kvítky v zeleni použijte tekuté perly a rozkvetlá zahrada je na světě!

Na závěr nastupujeme na horskou dráhou emocí s Gelli Plate, tedy gelovou podložkou, s níž lze vytvořit neopakovatelné vzory a obtisky za použití akrylových barev, olejových pastelů, šablon a třeba taky stránek z časopisů.

Pokud Vám ani to nestačí, tak si představte, jaké psí kusy se s Gelli dají provádět, když k ní máte u ruky i smršťovací fólii. Na obě její strany tiskneme přes sebe všelijaké vzory a když je hotovo, vyřízneme z ní raznicí kruhy, které pak putují do trouby. Tam se fólie smrští a zatvrdne a výsledkem je výjimečná ozdůbka, kterou můžeme nosit jako šperk či si s ní okrášlit svůj diář.

Takový tedy byl náš leden. Příští měsíc se v Praze můžete těšit mimo jiné na návrat populárních dřevěných podnosů, ale i pokračování lednových kurzů papírových. Pro další informace sledujte náš kurzovací web a máte-li to blíže do Brna, zde si přečtete, kde a kdy zastihnete naše výtvarnice tam.

Vše nejlepší do nového roku přeje

Váš tým Aladine