Reportáž: prosincové výtvarné kurzy 2022

Zase je tu prosinec – a s ním poslední kurzy v Aladine v roce 2022! Přečtěte si, jak jsme ho zakončili a nechte se inspirovat, třeba ještě k výrobě vánočního dárku pro sebe nebo své blízké.

Papírový koutek lektorky Pavlínky Vás může navést k tomu, jak zdokonalit dárky k Vánocům – třešničkou na dortu bude originální zabalení! Stačit bude obyčejná papírová taška a můžete se dát do tvoření. Hlavním prvkem našich taštiček budou andělská razítka od naší oblíbené nizozemské výtvarnice Marlene – ty natiskneme na její speciální andělský bloček nebo prostě na kus papíru, ze kterého narazítkovanou andělku vystřihneme.

Pak ji stačí vyzdobit co hrdlo ráčí! Třeba si na její šaty můžeme nanést kapičky tekutého lepidla a pomocí aplikátoru na mini dekorace s přilnavou špičkou na ně umístit drobné polymerové ozdoby, jako třeba růžová srdíčka nebo bílé vločky. Ty můžeme taky využít k výrobě chrastidla, které na tašku nalepíme. Originálně zabalený dáreček zaručeně udělá dojem!

Beznadějně vyprodaný byl pak kurz lektorky Péti, kde se zdobily dřevěné podnosy. Jako podklad na ně používáme matnou akrylovou barvu Very Chalky, nanášíme ji houbičkou rovnoměrně po celém tácu, nebo žíhaně, aby pod ní prosvítala přirozená barva dřeva.

Zkusili jste někdy použít rýžové papíry? Díky nim jednoduše přenášíme bohaté dekorativní vzory přímo na naše tácy.

Využijeme je ale i k fajn triku s razítky! Ta samozřejmě můžeme tisknout přímo na povrch podnosu, ale co když chceme razítko mít těsně u vnitřního okraje, kam ho nevměstnáme nebo chceme mít motiv natištěný přes hranu, třeba aby jedna jeho půlka byla uvnitř a druhá zvenku? Vezmeme si kus bílého nepotištěného rýžového papíru a razítko si na něj natiskneme tak, jak jsme zvyklí. Na podnos naneseme štětcem poctivou vrstvu lepidla na decoupage a na něj připevníme rýžový papír, který také lepidlem přetřeme. Bílé části papíru po zaschnutí zprůhlední a zůstane nám jen narazítkovaný motiv!

Po tom, co jsme s dekorováním spokojeni, natřeme v pár vrstvách podnos dokončovacím lakem Aqua Stone, který na něm vytvoří voděodolný povrch, takže podnos můžeme umývat, aniž by se naše výtvory poničily.

Chcete na chvilku zapomenout na vánoční shon a na zimu za dveřmi? Pokud jste zároveň papírový nadšenec, můžeme jen doporučit výrobu vlastního stolního kalendáře. Na každý měsíc jsme si vyzdobili jeden list kraftového papíru, do všech si pak raznicí udělali dírky a jimi provlékli knihařské kroužky. Jako stojánek posloužil pruh tuhého papíru poskládaného do trojúhelníku. Zarelaxujte si také u vybírání těch správných barevných papírů, razítek a papírových výseků na každé roční období a konečným výrobkem se budete moci kochat celý následující rok!

Jako další nás čekal kurz, ve kterém jsme s lektorkou Magdou zdobili éterické dřevěné anděly a na nichž jsme si vyzkoušeli spoustu zajímavých technik. Starobylého zabarvení jsme dosáhli tím, že jsme vyšisovali reliéfní pastu. Nejdřív jsme nanesli patinovací pasty Distress Paste, které se šisování dobře nabízejí. Jak na to? Vezmeme si vlhčený ubrousek a zabalíme si do něj prst, jehož špičkou pak opatrně třeme místa, kde chceme mít patinovací pastu světlejší. Jelikož jsme pod pastou měli nanesené vzory ze šablon, ty začaly při šisování krásně vystupovat.

Další fascinující technikou je zlacení – to může znít složitě, ale sami jsme se přesvědčili, že na tom nic není. Naším cílem bylo nanést maličké množství tekutého zlata na vystouplé body ve vlasech našich andělů. Abychom tyto vystouplé body získali, nejprve jsme je pokryli barvou jménem Vintage Legend Antique Gesso. To je intenzivně barevné gesso, které v sobě má malé kamínky; ty po nanesení na dřevo vystupují do prostoru. Jak ale na to zlacení? Pracujeme se sadičkou Tekuté zlato Cadence. Ta obsahuje dvě skleněné dózy – v jedné je tekutina a ve druhé prášek. Nejdříve si (v dobře větrané místnosti) otevřeme tekutinu na bázi ředidla. Z ní si odkápneme maličké množství a zase uzavřeme. Pak si na špachtli z druhé dózy naneseme trošku zlatého prášku a ten do tekutiny vmícháme, dokud nám nevznikne směsice, která vypadá jako zlatá rtuť. Zlato je nyní připraveno k použití, ale brzy schne, takže ho nanášíme rychle. K tomu můžeme použít štětec nebo houbičku, my „ťupeme“ šikovnou pěnovou hmotou – z jedné strany je mnohem tužší než normální houbička na nádobí, takže je perfektní pro naše potřeby. Nepřizpůsobí se vystupujícím kamínkům gessa, a zanechá tekuté zlato pouze na nich, a ne na podkladu kolem.

Dopolední andělé se povedli tak skvěle, že jsme si odpoledne dali druhé kolo!

A tak jsme zakončili prosincové kurzy a zároveň celý rok 2022. Doufáme, že Vás bavily tak jako nás a budeme se těšit na shledání v novém roce!

Váš tým Aladine